Словенске руне су више од симбола. Култура сваког народа не лежи само у бајкама, легендама и традицијама. Знак пуноправне културе сматра се писањем, уз помоћ којег се бележи све што се догађа с одвојеном групом људи, људи и цивилизација. А словенско-аријска цивилизација није изузетак – до наших дана стигло је доста доказа да су наши преци били високо образована раса која је знала, сигурно, много више од наше генерације.
Словенске руне, значење, опис и њихово тумачење – то је део културе Словена, и то не само древних, већ и садашњих. Словенско рунско писање је фигуративно писање племена припадника слoвенско-аријске расе, коришћено у претхришћанско време. Руне су биле познате много пре појаве првих верзија старословенског језика на основу Србице- ћирилице и глагољице.
Неки скептици, посебно из хришћанских кругова, тврде да словенске руне нису постојале, али како да објаснимо чудне симболе древних храмова смештених на територији наших земаља. Нико неће тврдити да постоји изузетно мало извора према којима је могуће потврдити постојање руничког старословенског писања, тако да питање и даље остаје отворено. Али истовремено је тешко наћи друго логично објашњење примењених симбола на алатима, оружју и предметима домаћинства старих Словена.
Амулети са словенским рунама више су од симбола помоћу којих можете сачувати информације. Ово је део културе, систем очувања знања. Симболика словенских руна састоји се од посебног простора енергије и информација у коме су живели стари словенски народи.
Одакле потичу руне Словена?
Словени и вреди одмах споменути да се сам концепт „словенских руна“ не може сматрати апсолутним, јер су Словени само половина расе – Расена и Свјаторуса. Друго половина Расе – Ха’Аријци и Да’Аријци имају мало другачије име – Аријци. Али та је тема тема засебне расправе, па чак и научног трактата, који може послужити као основа за писање докторске дисертације. Дакле, словенске руне су прилично општа дефиниција, о којој би требало детаљније разговарати.
Рунско писмо су први пут користили Ха’арији, који су саставили прву азбуку руна – Ха’Арску Каруну. Једноставно речено, каруна је натпис речи која се састоји од две руне, у којима руна „ка“ значи веза, а „руна“ је главни елемент таквог посебног писања. Вреди напоменути да је свака велика породица имала свој писани језик:
Да’Аријци имају тарге Расени имају молвицу Свјаторуси имају буквицу .
Данас нема аналога писања симбола и слова словенским рунама, јер су сви системи писања симбола прилично условни. Према стручњацима, Каруна је била најуспешнија и савршенија верзија писма, јер је било лакше од осталих опција у писању и сећању. Многи људи који су се тек почели занимати за словенску културу погрешно мешају словенске руне са необразним венедским рунама, које су само за малописмене, а за које се зна да су биле примитивне и практично нису имале логичког оптерећења. Стари Словени стотинама хиљада година користили су сопствене руне, а наши данашњи зналци, који поштују своје корене, пишу данас о србским и словенским рунама.
Значај читања словенских руна
Важно је разумети да су стандардних 18 словенских руна, које се најчешће налазе у многим изворима, само део рунских симбола које су користили стари Словени. Каруна је имала једну особину која се мора узети у обзир, руне у њој могу имати веома различита значења – то може бити једно слово, слог, реч или чак цела слика. Вредно је рећи да су слике и образна значења у словенском писању били приоритетни, а једна руна је могла имати и до три значења, зависно од значаја употребе (образи који се нужно могу повезати).
Да би се записале руне, коришћене су шлоке – 9 редова са 16 знакова у свакој. Сваких 16 шлока формирало је већа слова – Сантии. Да би Сантии био не само низ симбола, већ и да носи информације и енергетско оптерећење, примењени су на племените метале (злато или сребро) ваљане по тањирима. До 4 прореза нанесена су на металну плочу са бочне стране, таква плоча се такође назива Сантиа. 9 Сантии, спојени у јединствену целину, били су Круг.
Једна од карактеристика писања шлока може се сматрати чињеницом да у низу постоје 32, а не 16 руна. Према овом правилу, свака прва руна је коментар друге, узимајући у обзир контекст целог текста. Често се користи 64 руне, што значи двоструки превод претходно примењеног текста. Да бисте правилно прочитали шлоку руна, потребно је прочитати из првог реда са леве на десну до последње. Након чега се поступак понавља обрнутим редоследом, прелазећи из крајњих руна у прву. Према истраживањима научника и археолошким ископинама, текст је могуће прочитати у две верзије – словом или сликом. У првом је све једноставно и банално – сваки звук је шифриран симболом. Фигуративним читањем првобитно се одређује кључна слика на коју су фиксиране остале руне, а затим се читање врши према стандардном алгоритму. Резултат таквог писања и читања је порука коју примају слова и слике. Вредно је рећи да је прилично пуно специфичне ускописне литературе посвећено словенским рунама и њиховом значају, које се обично налазе у затвореним збиркама музеја и централних библиотека не само наше земље, већ и света.Русима ,Бугарима и Србима био је забрањен приступ етрурским плочама у Ватикану све до 19 века , када су тамни владари били сигурни да више не умемо рунски да тумачимо текст.
Да бисте разумели основне принципе читања руна, размотрите пример – име познатог словенског бога Перуна. Ако је рунама написано као слова, онда је све једноставно – добићете име „Перун“. Али ако је прочитате на сликама, онда ће фраза бити много сложенија – „Пут је наша војна радост и сила.“ Истовремено, не треба заборавити да постоји још сложенија опција читања, али је приступачнија историчарима и истраживачима, мада ако постоји жеља, радознали потомци древних Словена моћи ће то да схвате.
Колико руна има и шта оне могу значити
Стандардна Каруна садржи 144 руне, поред којих се могу разликовати руне кретања, времена, фигуративно (модерним људима је то прилично тешко да разумеју). Ако каруничке записе сматрамо извором информација, они нису толико компликовани и приликом читања слова и слика. На пример, Велес – је двомесец, који се састоји од „ве“ – знања и „шуме“ – Универзума. Када се у руни „шума“ пише слово „е“, оно је написано као „Јат“, па се добија слика Универзума, а не зелени простори. Постоји неколико хиљада таквих примера речи које су наши преци користили и данас, али о њима можете прочитати више у специјалној историјској и филолошкој литератури или на специјалним универзитетским курсевима.
Вредност руна словенских народа
Словенске руне и њихов значај – ово је једно од главних питања која занимају модерне Словене. Њихове вредности могу се добити и без посебног знања, само Богови и имена руна. Стандардних 18 руна, које су основне, сматрају се најмагичнијима и широко се користе у разним окултним ритуалима. Руне се примењују на било које предмете и површине, у распону од оружја до тетоважа на телу. Дешифровање славенских рунских талисмана уско је повезано са специфичним словенским божанствима, јер свака руна симболизује једног Бога. Најједноставнија интерпретација је:
Ветар – Велес; Берегиња – Макош; Уд-Јар – Јарило; Нужда – Краљ Нави Вии; Мир – Белобог; Бити(има)- Жива.
Радознали потомак Словена, који познаје све особине сваког Бога и њихову графичку интерпретацију, може сам направити талисман, делимично испуњавајући његову сврху. Руне Словена су део знања скривеног од просечног лаика, имају скривено значење које вам омогућава да користите традиције родне вере како бисте побољшали међуљудске односе, богатство и добили унапређење. Чари и амајлије омогућавају постизање жељеног резултата, а донекле подсећају на то да је за провођење плана потребно доносити одлуке самостално. Популарност слoвенских симбола у последњих неколико година објашњава се чињеницом да све више и више људи сања да схвати тајне словенских Аријеваца, науче више о њиховим традицијама, веровањима и обредима. Стога данас није проблем купити словенски талисман, који ће донети срећу, успоставити везе. Сребрни и дрвени амулети су највише тражени, јер се овај метал и дрво трешње,кедра и храста од самог почетка одувек сматрали магичним.
Словенске азбуке на основу руна
Да бисте правилно разумели и користили руне Словена, важно је знати да нема много основних рунских азбука од којих свака има своје карактеристике употребе и примене:
Венедијанске (вендијске) руне су азбука коју су користили Словени који су живели на југу Балтичког мора између Елбе и Висле до средине првог миленијума нове ере; Бојанске руне – написали су у четвртом веку „Бојанску химну“ (један од најпознатијих старословенских епова). Ове руне сличне су натпису симбола народа Грчке, Мале Азије и обале Црног мора; Руна Велес – пронађена је у културним и друштвеним односима источних Словена. Уз њихову помоћ, хронике су се задржале до 9. века у Русији. Написали су „Велесову књигу“ – једну од главних збирки обреда, легенди и легенди Словена. Руница – према неким научницима ова азбука постоји још од палеолита-Винча. Лепенски Вир, на основу које су били састављени ћирилица(Србица) и глагољица. Штавише, постоји теорија да је таква „руника“ основа за писање Старог Египта и Кине.
Вредно је запамтити да словенске руне нису само лепи симболи, чија је примена постала популарна, она је део наше повести. Питање проучавања руничког писања сложено је питање које захтева не само основно знање митологије, већ и фундаментално проучавање културних и друштвених односа читаве повести свих цивилизација које су допринеле развоју и формирању човечанства.Поред добро познатих и широко распрострањених ведања (пророчанства), Словени су користили руне и за заштиту и исцељење, као и за привлачење обиља и љубави, за добијање снаге – плесали су, певали, медитирали на њима, од њих направили амајлије, користили их као чаробне талисмане , гатали на утврђени начин.
Рунска енергија користи се за благостање и саморазвој – за то су заправо заслужни словенски рунски канали. Словенски рунски канали разликују се од осталих познатих школа рунских канала, углавном по томе што се практикују искључиво словенским правцем, као и једна од метода иницијације и праксе са рунским каналима.
Прво што се у пракси осети руничким каналима јесте „сопствена енергија, урођена енергија“. Из имена руна и пулса, примљене сензације – све то заједно, евоцира такву древну припадност Великом Роду. Зато је веома битно отворити канал према светлим Боговима и не називати Руне словима и страним именима , већ их осетити , разумети , видети као слику и вибрацију својим унутрашњим бићем.Осетите руну и оне Више силе, староседеоце и Богове који су дуго патронирале читав словенски народ.
Друго, словенски рунски канали повећавају енергију намере због које се могу додатно применити у другим праксама, визуализацијама и медитацијама.
Треће, иницијација у словенске рунске канале омогућава посвећеној особи да уђе у канал сваке поједине руне како би добила помоћ и максимално допринела њиховом развоју (нарочито за стрпљиве људе).
Четврто, словенски рунски канали узајамно делују, то јест, раде заједно са вишим силама, природним силама, то их разликује од других система, где се рад углавном врши путем психичке енергије.
Особа која је одвојена од природе, затворена од ње, систем је затворен од природе, односно затворен, и многе енергије које га окружују свуда га просто не могу достићи или примити.
Због тога, многим људима константно недостаје енергије, доживљавају усамљеност, изолацију од света, и с тим у вези су приморани много да једу како би бар донекле примили енергију.
Сврха слoвенских рунских канала да промени ову ситуацију.
1.МИР Сврха: Прилагођавање особе божанском Ја, што помаже јачању његове интуиције, енергетског потенцијала (за апсорпцију, акумулирање и коришћење енергије) ……..
2.ЦРНОБОГ Сврха: уништити старе стереотипе свести, повезаности, ставова, догми, застарелих и непотребних навика и вируса свести
3.АЛАТИР Сврха: Смирити ум (помоћи у борби против омаловажавања, апатије и подићи дух особе);доводе до хармоније енергије, хармонизују нервни систем …
4.РАДУГА Сврха: Да помогне човеку да пронађе свој пут, своју судбину и брзо пронађе излаз из било које ситуације; Даје осећај унутрашње радости, контемплације-самоувида …
5.НУЖДА Сврха: Помаже човеку да препозна превару, помаже да преживи тежак животни период и даје снагу за то, развијајући упорност и издржљивост … ….
6.КРАДА Сврха: Отворити и хармонизовати вртлог живота и довести га у равнотежу и хармонију са вртлогом гласа …….
7.ТРЕБА Сврха: јача вољу и снагу духа ратника, заштитника по природи; Помаже у разумевању суштине борилачких вештина и на тај начин је доводи на потпуно нови подсвесни ниво.
8.СИЛА Сврха: даје човеку физичку и унутрашњу снагу, као и стање интегритета и снаге; Сеје страх међу непријатеље ………..
9.ВЕТАР Сврха: Јача чаробну моћ, открива магичну мудрост и појачава креативну енергију; Активира вртлог Јарило – срчани центар особе …
10.БЕРЕГИЊА Сврха: Ојачати, ускладити, уравнотежити (уравнотежити) вртлог Хара, вртлог извора и вртлог мајке …
11.УД-Јарило Сврха: Дати особи сексуалности и сексуалној привлачности, као и помоћи у опоравку физичког, психолошког и енергетског здравља на сексуалном пољу;
12.ЛЕЛА Сврха: Дати привлачност, мекоћу, нежност, љубав;Да помогне у односима са људима, да подстакне развој таквих квалитета као што су разумевање и стрпљење …
13.РОК Сврха: Да помогне особи да се осећа „овде и сада“, као и да се помогне особи да развије стање свог унутрашњег надзорника, посматрача …
14.ОПОРА Сврха: Помоћ Богова у било којој ситуацији и послу; Канал омогућава човеку да стекне чврстину духа; Оснажује породичне везе …
15.ДАЈБОГ Сврха: Помаже при манифестовању радости, благостања, среће, повољних односа, како са људима тако и с природом, осећаја задовољства животом, благостањем …
16.ПЕРУН Сврха: Руна Перун углавном је повезана четвртим вртлогом живота; Јача виталност; самопоуздање, одлучност; мушкост …
17.БИТИ -ИМА(Жива) Сврха: енергија за исцељивање на више нивоа; Промовише зацељивање и подмлађивање тела; Повећајте виталност, здрав природни начин живота, дуговечност …
18. ИЗВОР-ИСТОК Сврха: Дати човеку снагу да издржи притисак јаких емоција;Помаже да успорите, обуставите разне негативне процесе, на пример, болести, али не и да их уклоните …
Ако носите талисман са личном руном осетићете одмах бољитак .Руне помажу на нивоу вибрација и обезбеђују сталну позитиву и добру вибрацију .Слава Роду !